Harta rrugore e Kosoves(te dhena baze)

Shko poshtë

Harta rrugore e Kosoves(te dhena baze)

Mesazh nga lindmir berisha prej 1/2/2012, 21:04

Harta rrugore e KosovesRepublika e Kosovës është në qendër të Evropës juglindore, mes paralele hemisferë veriore 42 ° dhe 44 °, dhe gjendet në Ballkan qendrore.
Kosova paraqet një lidhje e rëndësishme ndërmjet Evropës qendrore dhe jugore dhe detit Adriatik dhe Deti i Zi. Kosova ka një sipërfaqe prej 10.908 km katrore.

Kosova ka një popullsi rreth 2 milion të përbërë nga 92% shqiptarë dhe 8% të tjerë (serbë, turq, boshnjak, romë, dhe ashkalinj).

Gjuhët zyrtare janë: gjuha shqipe dhe serbe. Gjuha boshnjake, turke dhe rome janë gjuhë ligjore në nivel komunal.

Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështjet fetare.

Dita e Pavarësisë: shkurt 17 (2008) Kryeqyteti: Prishtina Flamuri:

Trashëgimia e Kosovës
Republika e Kosovës paraqet një thesar të trashëgimisë etnike dhe fetare nga periudha të ndryshme historike duke rezultuar në një mozaik të kulturave, si dhe posedon një thesar të trashëgimisë natyrore.

Këto janë trashëgimitë ndikuar nga një shumëllojshmëri e rrethanave historike sociale, ekonomike dhe fetare. Gjithë vlerën artistike si një trashëgimi i takon të stileve të ndryshme, si shqiptarët dhe popujt tjerë ishin banorët e këtij rajoni.

Ekonomia
Politika ekonomike e Republikës së Kosovës synon drejt një sistemi të tregtisë së lirë. Në këtë kontekst, ajo ka hartuar një kuadër ligjor që siguron përmbushjen e standardeve evropiane të konkurrencës.

Republika e Kosovës ka një sistem të sigurt bankare, sistemit efikas tatimor, dhe prioritet ka zhvillimin e sektorit privat.
avatar
lindmir berisha

Numri i postimeve : 43
Pikët : 143
Join date : 21/01/2012
Location : Kosovë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi