Hoça e Qytetit - Portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Airport Prishtina (Foto)

2 posters

Shko poshtë

Airport Prishtina (Foto) Empty Airport Prishtina (Foto)

Mesazh nga Admin 6/4/2012, 11:03

Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 861
Pikët : 2719
Join date : 19/01/2012
Age : 43
Location : Schweiz

http://www.hoqaeqytetit.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Airport Prishtina (Foto) Empty Re: Airport Prishtina (Foto)

Mesazh nga flyksa 9/5/2012, 10:38

Kryeministri Thaçi së bashku me
Ministrin Hamza, vizituan vazhdimin e punimeve në Aeroportin
Ndërkombëtar të Prishtinës – Adem Jashari. Kjo është hera e dytë që po
vizitohen punimet brenda disa muajve. Nga të Kryeministri punimet u
vlerësuan si jashtëzakonsht të mira, ku u vlerësuar puna e konzorciumit
turko-francez si dhe bashkëpunimi me organet shtetërore.

Punimet në ANP – Adem Jashari kanë
filluar në korrik të vitit të kaluar dhe tashmë një pjesë e mirë e
punimeve ndërtimore janë në përfundim. Nga ana e partnerit privat,
konzorciumit turko-francez, Limak – Aeroport de Lyon pritet të
ndërtohen, në mes tjerash:


  • Terminali i ri me më shumë se 29000 m2
  • Kulla e re për trafikun ajror, së bashku me objektin administrativ për Shërbimin e Navgimit Ajror
  • Parking veturash me 1750 vend-parkingje
  • Platforma e re për parkingje të aeroplanëve
  • Zona e re për radhitjen e taksive dhe autobusëve, si dhe
  • Uzinë për trajtimin e ujërave të zeza që është risi për këtë lokacion

Këto përbëjnë investimin më të madh privat në Kosovë nga paslufta, duke arritur në vlerë mbi 100 milionë EURO

flyksa

Numri i postimeve : 1
Pikët : 1
Join date : 09/05/2012

http://www.airkosova.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi